Gazze'nin Yavaş Ölümü - Şifahen Değil Acilen Filistine Yardım Lazım
TürkçeEnglishArabicGerman
Gazze'nin Yavaş Ölümü
Gazze Neresi
Krizin Boyutları
İnsani Sonuçlar
Neler Yapabiliriz?

Gazze'nin Yavaş Ölümü

Tarihindeki ilk demokratik seçimlere sahne olduğu 2006 yılına büyük umutlarla giren Filistin için 2 yıl önceki seçimin sonuçları; istikrar yerine giderek kronikleşen bir krizin ve bugün yaşananların başlangıcı oldu.

Filistinliler, direnişte büyük fedakârlığına şahit oldukları Hamas’ı iktidara taşıyıp siyasal bir liderlik rolü verirken, düşman gördüğü bir grubun iktidara gelmesi İsrail’i, Batılı destekçilerini ve bazı Arap ülkelerini oldukça sarsmıştı. Uzlaşma arayışı yerine, ilk andan itibaren Hamas hükümeti ile ilişkilerini kesen söz konusu taraflar, bununla yetinmeyerek hükümet yerine muhalefete açık destek vererek, Filistin toplumundaki siyasi farklılığı, bir çatlağa dönüştürme politikasını çıkarlarına daha uygun buldular. 2006 yılından itibaren iktidardaki Hamas’ı kabul etmeme politikasında ısrar eden uluslar arası aktörler, 1,5 yıl boyunca ilişkileri askıya alma, ekonomik ambargo, askeri saldırılar ve el-Fetih’in kontrolündeki Cumhurbaşkanlığı makamını ikinci bir hükümet gibi muhatap alma siyasetinden sonuç almaya çalıştılar. Dışarıdan güçlerin çift başlı bir Filistin seçeneğini pekiştirici yaklaşımları, Filistinli gruplar arasında iç savaşa varan gerilimde katalizör rolü oynadı.

filistin-ambargoduvari.jpg

Dünyanın en kalabalık yerleşimine sahip küçük bir coğrafyasına sıkışıp kalmış, 1,5 milyon insanın 900 bini mültecilerden oluştuğundan, bu durum siyasi ve sosyal çalkantılar için de uygun bir toplumsal alt yapı sağlamaktaydı. Nitekim, 2007 yılı ortalarına gelindiğinde, bir yanda iç kışkırtmalar, bir yanda İsrail’in operasyonları; hedeflenen sonucu getirdi ve Gazze’de Hamas ile Fetih arasında ciddi bir iç çatışma yaşandı. Olaylarda 200’ü aşkın insan hayatını kaybederken, fiili bir durum oluşturan iktidardaki Hamas, milis güçleri eliyle, Fetih’e ait tüm silahlı birimleri tasfiye ederek Gazze’deki yönetimi tamamen kendi kontrolüne aldı. O tarihten itibaren tüm çabasını bu fiili (de facto) durumu yasal (de jure) duruma dönüştürme çabalarına yoğunlaştırdıysa da, Gazze bölgesi bu kez kapsamlı bir kuşatma ile karşılaştı. Uluslar arası camia tarafından tüm ekonomik ve siyasi baskı mekanizmaları harekete geçirildi ve Gazze için zorlu bir dönem başladı.

24 Temmuz 2008 Perşembe

SÜREÇ ODAKLI VERİMLİLİK GELİŞTİRME EĞİTİMİ

İşletmelerde Süreç Odaklı Verimlilik Geliştirme Eğitimi(30 Temmuz 2008)-2
 

30 TEMMUZ 2008  (Çarşamba)

SÜREÇ ODAKLI

VERİMLİLİK GELİŞTİRME EĞİTİMİ

 

 

DEĞERLİ İŞADAMLARI VE YÖNETİCİLER,

GİTTİKÇE ZORLAŞAN REKABET ORTAMINDA;

GİRDİ FİYATLARININ DIŞIMIZDAKİ ETKENLER NEDENİ İLE SÜREKLİ OLARAK ARTMASI ÜRÜN MALİYETLERİNİ KONTROL ALTINDA TUTULMASINI ZORLAŞTIRMAKTA,

 

PAZARLARDA KARŞILAŞILAN KAYIPLAR NEDENİYLE KARLILIK ORANLARI GİTTİKÇE AZALMAKTA

VE BU NEDENLE DE SÜREKLİ

KAN KAYBEDİLMEKTEDİR.

 

BU DURUMDA OLAN İŞLETMELER ;

 

·         YENİ YATIRIMLAR YAPAMAMA,

·         MÜŞTERİ TALEP VE BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYAMAMA,

·         PAYDAŞLARININ MEMNUNİYETİNİ SAĞLAYAMAMA GİBİ DURUMLARLA KARŞI KARŞIYA KALMAKTADIRLAR.

 

 

HERŞEYE RAĞMEN; İŞLETMELERİMİZİN KARŞILAŞTIKLARI BU SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELMEK, GELECEĞE ÜMİTLE BAKMAK VE HAZIRLANMAK MÜMKÜNDÜR.

 

                                                                                                        

ÇÖZÜM YOLU:

 

" TÜM SÜREÇLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİREREK ELİMİZDEKİ TÜM  KAYNAKLARIMIZIN (ZAMAN, EMEK, MAKİNA, EKİPMAN, BİLGİ..vs) ETKİNLİĞİNİ VE VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAK "

 

MEVCUT KURULU KAPASİTEDEN EN ETKİN YARARLANARAK, AYNI SABİT GİDERLER KARŞILIĞINDA ÜRETİM ÇIKTILARIMIZI SİSTEMATİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEKİLDE ARTIRMAK, SORUNUN ÇÖZÜMÜNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAKTIR.

 

SİZLERLE UYGULAMA DENEYİMLERİMİZİ PAYLAŞARAK İŞLETMELERİMİZİN

 " SÜRDÜRÜLEBİLİR KARLI BÜYÜME SÜRECİ " NİN ALT YAPISINI BİRLİKTE OLUŞTURABİLMEK AMACIYLA;

 

SİZLERİ " UYGULAMA AĞIRLIKLI EĞİTİM PROGRAMIMIZA " DAVET EDİYORUZ "

 

İ L E T İ Ş İ M        :   

Eğitim İçeriği ve Eğitim Katılım Formu için tıklayın

 Detaylı bilgi ve kayıt için; (224) 220 65 23 numaralı telefon veya info.tys@gmail.com e-mail  adresinden Eğitim Koordinatörü Mustafa KARA  ile iletişim kurulabilirsiniz

 

www.tys-tr.com

Hiç yorum yok:

Atatürk'ün Amerikaya yaptığı konuşma...

hasenat

KUR'AN-I KERİM ARAŞTIRMA VE İNCELEME PROGRAMI ......

Mükemmel bir Kur'an-ı   Kerim araştırma ve   inceleme programı. Arapça metin, 22 meal, 4 fihrist.
Arapça ve Türkçe gelişmiş arama seçenekleri, ayetleri derleme ve sonradan okuma, metin editörü, alfabetik sıralama, kullanıcı tarafından belirlenebilir renklendirme, geliştirilmiş program özellikleri. Tıklayın indirin... Tamamen ücretsiz...