Gazze'nin Yavaş Ölümü - Şifahen Değil Acilen Filistine Yardım Lazım
TürkçeEnglishArabicGerman
Gazze'nin Yavaş Ölümü
Gazze Neresi
Krizin Boyutları
İnsani Sonuçlar
Neler Yapabiliriz?

Gazze'nin Yavaş Ölümü

Tarihindeki ilk demokratik seçimlere sahne olduğu 2006 yılına büyük umutlarla giren Filistin için 2 yıl önceki seçimin sonuçları; istikrar yerine giderek kronikleşen bir krizin ve bugün yaşananların başlangıcı oldu.

Filistinliler, direnişte büyük fedakârlığına şahit oldukları Hamas’ı iktidara taşıyıp siyasal bir liderlik rolü verirken, düşman gördüğü bir grubun iktidara gelmesi İsrail’i, Batılı destekçilerini ve bazı Arap ülkelerini oldukça sarsmıştı. Uzlaşma arayışı yerine, ilk andan itibaren Hamas hükümeti ile ilişkilerini kesen söz konusu taraflar, bununla yetinmeyerek hükümet yerine muhalefete açık destek vererek, Filistin toplumundaki siyasi farklılığı, bir çatlağa dönüştürme politikasını çıkarlarına daha uygun buldular. 2006 yılından itibaren iktidardaki Hamas’ı kabul etmeme politikasında ısrar eden uluslar arası aktörler, 1,5 yıl boyunca ilişkileri askıya alma, ekonomik ambargo, askeri saldırılar ve el-Fetih’in kontrolündeki Cumhurbaşkanlığı makamını ikinci bir hükümet gibi muhatap alma siyasetinden sonuç almaya çalıştılar. Dışarıdan güçlerin çift başlı bir Filistin seçeneğini pekiştirici yaklaşımları, Filistinli gruplar arasında iç savaşa varan gerilimde katalizör rolü oynadı.

filistin-ambargoduvari.jpg

Dünyanın en kalabalık yerleşimine sahip küçük bir coğrafyasına sıkışıp kalmış, 1,5 milyon insanın 900 bini mültecilerden oluştuğundan, bu durum siyasi ve sosyal çalkantılar için de uygun bir toplumsal alt yapı sağlamaktaydı. Nitekim, 2007 yılı ortalarına gelindiğinde, bir yanda iç kışkırtmalar, bir yanda İsrail’in operasyonları; hedeflenen sonucu getirdi ve Gazze’de Hamas ile Fetih arasında ciddi bir iç çatışma yaşandı. Olaylarda 200’ü aşkın insan hayatını kaybederken, fiili bir durum oluşturan iktidardaki Hamas, milis güçleri eliyle, Fetih’e ait tüm silahlı birimleri tasfiye ederek Gazze’deki yönetimi tamamen kendi kontrolüne aldı. O tarihten itibaren tüm çabasını bu fiili (de facto) durumu yasal (de jure) duruma dönüştürme çabalarına yoğunlaştırdıysa da, Gazze bölgesi bu kez kapsamlı bir kuşatma ile karşılaştı. Uluslar arası camia tarafından tüm ekonomik ve siyasi baskı mekanizmaları harekete geçirildi ve Gazze için zorlu bir dönem başladı.

25 Haziran 2008 Çarşamba

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

EĞİTİM  TARİHİ : 11 – 12 TEMMUZ 2008

   

E Ğ İ T İ M İ N   A M A C I
  
  Her büyüklükteki Üretim ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından önemli risklerin oluştuğu görülmektedir. Bu risklerin an aza indirilmesi için işyerlerinde güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak yasal bir zorunluluktur. Bu eğitimle, işyerlerinde tüm ekipman ve proseslerle ilgili riskleri önlemek, iş kazası ve meslek hastalıklarını en an aza indirmek ve bunu sistematik hale getirmek için tüm yönetici ve çalışanların bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.
  
  
 
 K A T I L I M C I L A R
  
  Firma yöneticileri, İşyeri Sağlık Görevlileri, İş sağlığı ve Güvenliği ile ilgili görev yapan bütün sorumlular, Sendika ve İşyeri Temsilcileri
  
  
  
E Ğ İ T İ M   S Ü R E S İ :      İki Gün;12 Saat (Saat: 09:30 - 17:30)
  
  
  
E Ğ İ T İ M   Y E R İ :     TYS Eğitim Salonu ( BURSA)
  
  
  
E Ğ İ T İ M   Ü C R E T İ :  250YTL + KDV
  
  Bu bedele öğle yemekleri, çay ve kahve arası ikramları, eğitim notları ile eğitim sertifikası bedelleri dahildir. Aynı firmadan 2 kişi ve üzerinde katılımlar için % 15 indirim yapılır.
  
  
  
E Ğ İ T M E N L E R
  
  Gültekin BAŞKÖYLÜ ( Kimya Mühendisi - A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı)
  
  İsmail SARIKAYA ( Makina Mühendisi - A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı)
  
  Ramazan KARAKÖK ( Makina Yük. Mühendisi – Yönetim Sistemleri Danışmanı)
  
  
  
İ L E T İ Ş İ M
  
  
İletişim ve Eğitim Katılım Formu için tıklayın

Hiç yorum yok:

Atatürk'ün Amerikaya yaptığı konuşma...

hasenat

KUR'AN-I KERİM ARAŞTIRMA VE İNCELEME PROGRAMI ......

Mükemmel bir Kur'an-ı   Kerim araştırma ve   inceleme programı. Arapça metin, 22 meal, 4 fihrist.
Arapça ve Türkçe gelişmiş arama seçenekleri, ayetleri derleme ve sonradan okuma, metin editörü, alfabetik sıralama, kullanıcı tarafından belirlenebilir renklendirme, geliştirilmiş program özellikleri. Tıklayın indirin... Tamamen ücretsiz...