Gazze'nin Yavaş Ölümü - Şifahen Değil Acilen Filistine Yardım Lazım
TürkçeEnglishArabicGerman
Gazze'nin Yavaş Ölümü
Gazze Neresi
Krizin Boyutları
İnsani Sonuçlar
Neler Yapabiliriz?

Gazze'nin Yavaş Ölümü

Tarihindeki ilk demokratik seçimlere sahne olduğu 2006 yılına büyük umutlarla giren Filistin için 2 yıl önceki seçimin sonuçları; istikrar yerine giderek kronikleşen bir krizin ve bugün yaşananların başlangıcı oldu.

Filistinliler, direnişte büyük fedakârlığına şahit oldukları Hamas’ı iktidara taşıyıp siyasal bir liderlik rolü verirken, düşman gördüğü bir grubun iktidara gelmesi İsrail’i, Batılı destekçilerini ve bazı Arap ülkelerini oldukça sarsmıştı. Uzlaşma arayışı yerine, ilk andan itibaren Hamas hükümeti ile ilişkilerini kesen söz konusu taraflar, bununla yetinmeyerek hükümet yerine muhalefete açık destek vererek, Filistin toplumundaki siyasi farklılığı, bir çatlağa dönüştürme politikasını çıkarlarına daha uygun buldular. 2006 yılından itibaren iktidardaki Hamas’ı kabul etmeme politikasında ısrar eden uluslar arası aktörler, 1,5 yıl boyunca ilişkileri askıya alma, ekonomik ambargo, askeri saldırılar ve el-Fetih’in kontrolündeki Cumhurbaşkanlığı makamını ikinci bir hükümet gibi muhatap alma siyasetinden sonuç almaya çalıştılar. Dışarıdan güçlerin çift başlı bir Filistin seçeneğini pekiştirici yaklaşımları, Filistinli gruplar arasında iç savaşa varan gerilimde katalizör rolü oynadı.

filistin-ambargoduvari.jpg

Dünyanın en kalabalık yerleşimine sahip küçük bir coğrafyasına sıkışıp kalmış, 1,5 milyon insanın 900 bini mültecilerden oluştuğundan, bu durum siyasi ve sosyal çalkantılar için de uygun bir toplumsal alt yapı sağlamaktaydı. Nitekim, 2007 yılı ortalarına gelindiğinde, bir yanda iç kışkırtmalar, bir yanda İsrail’in operasyonları; hedeflenen sonucu getirdi ve Gazze’de Hamas ile Fetih arasında ciddi bir iç çatışma yaşandı. Olaylarda 200’ü aşkın insan hayatını kaybederken, fiili bir durum oluşturan iktidardaki Hamas, milis güçleri eliyle, Fetih’e ait tüm silahlı birimleri tasfiye ederek Gazze’deki yönetimi tamamen kendi kontrolüne aldı. O tarihten itibaren tüm çabasını bu fiili (de facto) durumu yasal (de jure) duruma dönüştürme çabalarına yoğunlaştırdıysa da, Gazze bölgesi bu kez kapsamlı bir kuşatma ile karşılaştı. Uluslar arası camia tarafından tüm ekonomik ve siyasi baskı mekanizmaları harekete geçirildi ve Gazze için zorlu bir dönem başladı.

30 Temmuz 2007 Pazartesi

Çeçenistan Cephesinden haberler var.

Komutan Abdullahtan bahar ve yaz aylarında artışa geçen Çeçenistan da ki direnişle ilgili haberler var.
Komutan Abdullah ın Çeçenistan da yaşananlarla ilgili yapmış olduğu açıklamaların bir kısmında şu sözlere yer vermektedir.

Bilindiği gibi ÇİC Askeri Şu ra sı her fırsatta direnişin zafere kadar süreceğini ve en az eskisi kadar güçlü olacağını ve zaferlerle dolu günlerin yaklaştığını ilan etmekteydi.


İçerisinde olduğumuz yaz aylarında Çeçenistan ın genelinde şehir ve dağlarında mücahidlerin başarılı operasyonları göze çarpmaktadır. Son günlerde dağlık bölgeler özellikle Vedeno, Nojay-Yurt, İtum-Kali, Şatoy, Kurçhaloy, Açkhoy-Martan, Urus-Martan bölgelerinde işgalci ve işbirlikçilerine kayıplar verdirilmiş ve bölgelerde kontrol mücahitlerin inisiyatifine geçmiştir. Bu bölgelerde işgalci güçler rahatça hareket edemez hale gelmiştir.

Yapılan operasyonlar sırasında elbette ki şehidlerimiz olmaktadır ve olacaktır da.. Şehidlerimizin kanı bizim direnişimize ayrı bir güç vermekte ve mücadelemizi değerli kılmaktadır. İnşallah direnişimizi engellemek isteyen ve onu görmek istemeyenler sesimizin ve gücümüzün daha da yükselmesine engel olamayacaklardır. Zafer e giden yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Allah ın yardımının ve zaferin yakın olduğuna inanıyor ve ilan ediyoruz.

Özellikle dağlık bölgelerde hâkimiyetini kaybeden işgalciler şehirlerde de artan direnişi bastırmak için büyük bir güç kullanarak yeni zulümler yapma hesapları içersinde olduğu bilinmektedir. Bunun için tüm maddi güçlerini silahlarını ve askeri güçlerini harcamaktadırlar. Ama onların sonunu Allah bizlere bildirmiştir.

"Şüphesiz ki Allah yolundan alıkoymak için mallarını harcayanlar, onu yine harcayacaklar, sonra bu kendilerine yürek acısı olacak, nihayet mağlup olacaklar. Küfürlerinde ısrar edenler toplanıp cehenneme sürülecekler" (Enfal 36)

Allah yolundan alıkoymak isteyenler bu kadar gayret gösteriyorsa, Biz Allah ın rızasını kazanmak ve kardeşlerinin acısını dindirmek isteyen Müslümanlar olarak ne kadar çok çalışmamız gerektiği malumunuzdur.

İçerisinde bulunduğumuz üç aylar ve yaklaşan Ramazan ayı yapacağımız hayırların misliyle karşılık bulacağı değerli aylardır. Bu aylarda sizlerin dua ve gayretlerinizi biraz daha arttırmanızı sizlerden Allah için isterken inşallah bizlerin zaferleri de size bu ayların hediyesi olacaktır. Yapılanmamız, çalışmalarımız ve programlarımız Allah ın izniyle başarıyla tamamlanma noktasındadır. Bundan Sonra Rabbimizin yüzlerimizi güldürecek sevinçli zaferleri hepimize göstereceğini ümit etmekteyiz.

Dualarınızla ve gayretlerinizle bizimle olmaya devam ediniz.. Güzel günlerin geleceği günler inşallah yaklaşmaktadır.

Allah sizleri ve bizleri yolundan ayırmasın. Rızasına uygun hareket etmeyi hepimize nasip etsin. Rabbim yolunda yaşamayı ve ölmeyi hepimize sevimli kılsın. Bizlerin canlarını katına razı olduğu kullardan şehidler olarak alsın.

ÂMİN

Sizleri Allah için seven ve dualarında her zaman size yer veren Kardeşiniz Abdullah

Al Kavkaz

Hiç yorum yok:

Atatürk'ün Amerikaya yaptığı konuşma...

hasenat

KUR'AN-I KERİM ARAŞTIRMA VE İNCELEME PROGRAMI ......

Mükemmel bir Kur'an-ı   Kerim araştırma ve   inceleme programı. Arapça metin, 22 meal, 4 fihrist.
Arapça ve Türkçe gelişmiş arama seçenekleri, ayetleri derleme ve sonradan okuma, metin editörü, alfabetik sıralama, kullanıcı tarafından belirlenebilir renklendirme, geliştirilmiş program özellikleri. Tıklayın indirin... Tamamen ücretsiz...